Zahraniční

DONBAS: Bezpečnostní složky povstalců zadržely ukrajinského agenta

Bezpečnostní složky Doněcké lidové republiky (DLR) zadržely ukrajinského zpravodajského agenta, který se podílel na organizaci výbuchu auta náčelníka Lidové milice DLR Denise Sinenkova. Uvedl to První kanál ruské televize.

Plán útoku na Donbas

Ukrajinský agent odhalil plán, podle kterého ukrajinské úřady pašovaly zbraně a výbušniny na Donbas. Muž promluvil o plánech Kyjeva na násilné dobytí Donbasu – ukrajinská armáda podle něj hodlá využít veškerou údernou sílu a plánuje masivní ostřelování Doněcka. Uvedl také, že nedávno ukrajinská armáda nelegálně vstoupila na území Běloruska, aby prozkoumala oblast cvičení s Ruskem. Jak sdělil televizní První kanál, odhalený ukrajinský agent rozvědky Anton Macaňuk byl zadržen operativními pracovníky Ministerstva státní bezpečnosti DLR. Televizní kanál uvádí, že informace získané od Macaňuka jsou mimořádně cenné.

Teroristické buňky

Kromě špehování nejvyšších představitelů DLR a organizace volného průchodu přes hranice na území DLR pro náklad, který bude „nezbytný“ pro Kyjev, vytvořil Anton Macaňuk takzvané „spící buňky“v Doněcku verboval lidi ke spáchání teroristických útoků ve „správnou chvíli“. „Až přijde hodina H, budou instruováni ohledně skrýší pro improvizovaná výbušná zařízení, aby v budoucnu byla tato zařízení instalována v mimořádně důležitých objektech DLR, jako jsou například mosty, dav lidí, železniční přejezdy, také na trase nejvyšších představitelů republiky a vojenských kolon,“ cituje televizní kanál Macaňukova slova.

Zpracoval Rudolf Hruboň