Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Bývalý americký prezident Donald Trump; Foto: Voice of America, Wikimedia Commons

Zahraniční

DONALD TRUMP: ‘Zbraně jsou prioritou, ideály až druhořadé’

Již několik dnů sleduje světová veřejnost bobtnající skandál saúdskoarabského režimu, který se zbavil násilně svého kritika. Saúdskoarabský opoziční novinář Džamál Chášakdží byl pravděpodobně zabit na konzulátu jeho země v Istanbulu.

Kdo je Džamál Chášakdží?

Džamál Chášakdží byl saúdskoarabský žurnalista, který byl kritikem korunního prince Mohameda bin Salmána i účasti země ve válce v Jemenu. V letech 1999 až 2003 byl zástupcem šéfredaktora listu Arab News, hlavního anglicky psaného deníku v Saúdské Arábii. Krátce poté a znovu v letech 2007–2010 vedl saúdskoarabský deník Al Watan, z nějž byl vyhozen za „posouvání hranic debaty uvnitř saúdské společnosti”, jak uvedl na své osobní stránce. V roce 2010 se stal ředitelem nového zpravodajského kanálu Al-Arab v Bahrajnu. Kanál byl vypnut 11 hodin po svém spuštění. Od roku 2017 pobýval z obav o svou bezpečnost v USA, přispíval do amerického deníku The Washington Post.

Osudná návštěva konzulátu

Chášakdží je pohřešován od své návštěvy saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kam přišel 2. října, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Podle tureckých činitelů a novinářovy snoubenky, která čekala venku, muž z konzulátu již nevyšel, napsala agentura Reuters. Saúdové tvrdili, že s jeho zmizením nemají nic společného, čelí však stále více obviněním. Hovoří se o tom, že novinář je po smrti. Saúdskoarabský konzulát v Istanbulu kvůli vraždě opozičního novináře v pondělí večer prohledali saúdští a turečtí policisté.

Reakce světové veřejnosti

Po oznámení zmizení opozičního novináře Tureckem, na jehož území k činu došlo, se začaly k pravděpodobné státní vraždě vyjadřovat mnohé země. Mezi prvními se vyjádřil i americký prezident Donald Trump, který hrozí údajným “tvrdým” potrestáním Saúdské Arábie. Trump ale odmítá již předem jako sankci zrušení obřího zbrojního obchodu v hodnotě 110 miliard dolarů.

“Trump nechce, aby případná americká reakce znamenala ztrátu amerických pracovních míst kvůli tomu, že USA zastaví prodej zbraní a vojenského vybavení do Saúdské Arábie, která je na Blízkém východě klíčovým spojencem USA. K zastavení zbrojních dodávek již vyzvali někteří senátoři”, uvedla média.

Rudolf Hruboň