Summit NATO; Foto: US gov / Wikimedia Commons

Summit NATO; Foto: US gov / Wikimedia Commons

Zahraniční

DOKUMENT: Západ v roce 1991 deklaroval nepřijatelnost expanze NATO na Východ

Rusko po desetiletí tvrdí, že expanze NATO na východ po pádu Berlínské zdi porušila západní závazky. Nyní vyšel na povrch pozoruhodný dokument, který to potvrzuje, píše německý deník Der Spiegel (viz ZDE).

Dosud utajovaný dokument

Dosud utajovaný dokument objevil podle článku Joshua Shifrinson, profesor Bostonské univerzity. Obsahuje zápis ze schůzky zástupců ministrů zahraničí Spojených států, Velké Británie, Francie a Německa v Bonnu dne 6. března 1991 na téma bezpečnosti ve střední a východní Evropě po rozpuštění Varšavské smlouvy. „Ujasnili jsme si to na jednáních 2+4 (o urovnání s Německem za účasti NSR, NDR, USA, SSSR, Velké Británie a Francie), že NATO nebude rozšiřováno za Labe. Proto nemůžeme Polsku a ostatním nabídnout členství v NATO, uvedl tehdy německý zástupce Jürgen Chrobog v prohlášení.

Američané dali podobné sliby

Američané o ujednání nerozšiřovat NATO na východ věděli. Americký zástupce Raymond Seitz podle Chroboga souhlasil. „Dali jsme jasně najevo Sovětskému svazu při jednání ve formátu 2+4 i při dalších jednáních, že nevyužijeme výhody stažení sovětských vojsk z východní Evropy. NATO by se nemělo formálně ani neformálně rozšiřovat na Východ,” cituje článek tehdejší slova Raymonda Seitze. Tento záměr potvrdil už předtím také tehdejší německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, když prohlásil: “Obáváme se, že členství sjednoceného Německa v NATO vytváří komplikace. Pro nás je jedna věc jasná, NATO se nebude rozšiřovat na Východ. To platí obecně.“

Zpracoval Rudolf Hruboň