Budova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici v Praze; Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons

Budova Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve Sněmovní ulici v Praze; Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons

Domácí

DOKUMENT: Poslanecká sněmovna přijala usnesení k privatizačním zločinům 90. let

Poslanecká sněmovna dnes přijala historické usnesení, ve kterém se vypořádává s rozkrádáním státního majetku v rámci tzv. privatizace hlavně v 90. letech minulého století.

Pro usnesení hlasovala hlavně levice

Schválením usnesení vyvrcholila sněmovní debata o zločinech privatizací, která začala už v prosinci. Vedle poslanců KSČM pro ně hlasovali členové dolní komory za hnutí ANO a SPD, piráti, sociální demokraté a někteří nezařazení poslanci. Poslanec Jiří Valenta (KSČM) označil privatizace státního majetku v 90. letech minulého století za paraziticko-zlodějský proces. “Skutečně zpackaných privatizací bylo možno zaznamenat v naší malé zemi bezpočet,” uvedl. Pokud by vznikl “úřad dokumentace a vyšetřování zločinů privatizace”, nebyl by podle Valenty bez práce.

Pravice se snažila chaos 90. let bránit

V prosinci se debata nesla ve znamení sporů mezi komunisty a zejména občanskými demokraty a vzájemného vyčítání činů z minulosti. Poslanec ODS Karel Krejza tehdy poukazoval mimo jiné na to, že kdyby po roce 1948 nebyly údajně všechny podniky ukradeny, nebylo by nutné po roce 1989 něco privatizovat. “Jediným, kdo tady kradl, byli komunisté, jediní, kdo vracel majetek, jsme byli my,” snažil se přesvědčit poslance se jeho stranický kolega Jan Skopeček.

Usnesení Sněmovny k privatizacím státního majetku

Usnesení, jak je dnes na návrh KSČM a po úpravě Pirátů schválila Sněmovna po diskusi o bodu nazvaném Nezaplacené podniky privatizované vládami ODS, ODA a KDU-ČSL v letech 1992 až 1998:

1.) Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky konstatuje, že v letech 1992 až 2005 došlo při privatizaci majetku státu k velké řadě excesů, chyb i zločinů, které způsobily České republice a jejím občanům škody na majetku v řádech stovek miliard korun a které vlády České republiky dosud nedořešily a jejich následky neodstranily.

2.) Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá vládu České republiky zpracovat a navrhnout účinnou změnu trestněprávních předpisů tak, aby bylo možné takové zločiny způsobené při privatizaci dále stíhat a potrestat, aby nedošlo k jejich promlčení, včetně posouzení, zda nedošlo v určitém období k situaci, kdy promlčecí doba ani nemohla běžet.

Rudolf Hruboň