Afričtí imigranti se snaží přelézt plot do španělské enklávy Ceuta; Reprofoto: YouTube.com

Afričtí imigranti se snaží přelézt plot do španělské enklávy Ceuta; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

DO CEUTY se dostalo rekordních 6000 migrantů, Španělsko nasadilo armádu

Do španělské exklávy Ceuta na africkém pobřeží proudí další stovky migrantů ze sousedního Maroka poté, co tam v pondělí přes moře podél pobřeží připlulo či připlavalo na 6000 běženců. Oznámila to agentura ČTK (viz ZDE).

Zejména mladí muži a nezletilí

Mezi asi 6000 běženci, kteří se v pondělí dostali do Ceuty, jsou zejména mladí muži. Nejméně 1500 osob je nezletilých, což komplikuje jejich repatriaci. V úterý španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska oznámil, že vláda už vrátila 1600 lidí. Při pokusu přeplavat do Ceuty v pondělí zemřel jeden mladý Maročan, dalším dvěma lidem, kteří plavání nezvládli, zachránili život španělští záchranáři. Pondělní vlna migrantů do Ceuty, která má asi 84 tisíc obyvatel, byla bezprecedentní. Šlo o denní rekord počtu běženců, kteří již vstoupili do Španělska. Překonali tak například počet 2000 migrantů, kteří loni ze 7. na 8. listopadu dopluli z Afriky na Kanárské ostrovy.

Rekordní počet migrantů

Španělská vláda se obává, že hromadné příchody migrantů do Ceuty neskončí. Marocké bezpečnostní složky totiž lidem přestaly bránit v přechodu hranice. Marocká vláda se zatím k pondělním událostem nevyjádřila. Podle deníku El Faro de Ceuta proudí migranti do enklávy i proto, že se před několika dny rozšířila zpráva, že marocká vláda otevřela na několik dní hranice. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo letos do Španělska různými trasami už na 9200 migrantů, z toho 4950 na Kanárské ostrovy. Tento údaj k 9. květnu a nezahrnuje pondělní průnik v Ceutě.

Zpracoval Rudolf Hruboň