Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomika

DLUHY světových vlád se jim rapidně zdražují

Vlády po celém světě mají problém. V posledních měsících výrazně podražily úroky, které státy musejí platit za své dluhy. Nynější zdražování nastává v nejméně vhodný okamžik boje s pandemií koronaviru. Upozorňuje na to server E15 (viz ZDE).

Obrovské půjčky kvůli koronaviru

„Růst výnosů státních dluhopisů je zřejmou komplikací v situaci, kdy si řada vlád musela půjčit obrovské objemy peněz na řešení problémů, které přinesla pandemie,“ potvrzuje ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek. Přesto jsou úroky historicky stále relativně nízko. Výnosy vládních dluhopisů nejrizikovějších unijních ekonomik typu Řecka, Portugalska či Itálie jsou na srovnatelné, anebo dokonce nižší úrovni, než na které byly loni v létě. Bezprostřední efekt rostoucích úroků tak bude psychologický, ovšem se značným přesahem na jiné trhy.

Dluhy světových vlád extrémně narostly

Dluhy světových vlád přitom loni extrémně narostly. Veřejný dluh unijních ekonomik v poměru k HDP se v průměru zvýšil o deset procentních bodů, a to ze zhruba osmdesáti na devadesát procent výkonu ekonomiky. Problém se letos ještě zvýrazní. Mezinárodní měnový fond očekává, že světové vlády v boji s pandemií zvýší dluhy o zhruba deset bilionů dolarů. Potenciální dluhová krize prý ovšem není na pořadu dne. Hlavní centrální banky totiž svými nákupy bez ohledu na výnosnost bondů státům umožňují vypůjčit si levněji, než by odpovídalo jejich mnohdy napjatým rozpočtům.

Zpracoval Rudolf Hruboň