Insolvence známého internetového prodejce oblečení Zoot znamená varování pro všechny, kteří se nechají snadno nalákat na vysoké slibované zisky. V době, kdy banky nabízejí na spořících účtech výnos do 1%, neváhal nabízet emitent v tomto případě až 6,5%.
Junk Bonds lákají všude na světě
Firemní dluhopisy s vysokým výnosem vydávané rizikovými subjekty (anglicky Junk Bonds) jsou známou formou financování rizikových a start-up projektů po celém světě. Ve vyspělých ekonomikách už ale většina investorů moc dobře ví, že vysoký nabízený výnos v sobě skrývá také vyšší nebezpečí, že mohou o peníze přijít. Junk Bonds tak bývají pouze doplňkový způsob investování v rámci vždy doporučované diverzifikace investic. V případě selhání tak většinou neznamenají pro investora větší finanční ohrožení.
V Česku do nich někteří vkládají životní úspory
I téměř po 30 letech “budování kapitalismu v Čechách” jsou u nás stále někteří lidé nepoučitelní. Po vlně krachů pochybných bank, kampeliček a podivných “investičních” společností založených na principu “letadla” hlavně v 90. letech minulého století jsou lidé stále ochotni uvěřit slibům o tom, že bohatství získají bez svého přispění. Někteří z nich neváhají svěřit pro ně dosud neznámým lidem “ke zhodnocení” své celoživotní úspory. O to více hořké překvapení je čeká, když “zázračná” firma, které uvěřili, zmizí i s jejich často těžce vydělanými penězi.
Informace jako prevence
Jakékoliv informace o pochybných emitentech takovýchto dluhopisů jsou vždy vítány. Najít je můžete např. na serveru Nesplacené Dluhopisy (viz ZDE). Je tam aktuální seznam všech případů, které již skončily špatně, kdy např. firmy nejsou schopné splácet (jako třeba Zoot), ale stále existují. Horší případy jsou zcela pochybné společnosti, které již se svými věřiteli nekomunikují a nelze se jejich zástupců vůbec dopátrat. Na stránkách se lze také dočíst rady pro všechny ty, kteří ještě stále uvažují o tomto druhu investování.
Rudolf Hruboň