Požár rozvodny elektřiny ve Venezuele; Foto: to: Twitter/@FransedeCastro

Požár rozvodny elektřiny ve Venezuele; Foto: to: Twitter/@FransedeCastro

Zahraniční

DIVERZE: Ve Venezuele dochází k útokům na infrastrukturu země

Ve Venezuele, kde po nehodě 7. března na největší vodní elektrárně El Guri zůstalo několik regionů bez elektřiny, dnes došlo na rozvodně Sidor k silnému požáru. Sílí podezření, že tyto události nejsou náhodné, souvisí spolu a že jsou dílem sabotérů najatých odpůrci prezidenta Nicoláse Madura. Informovaly o tom venezuelské noviny Nacional.

Opětovné výpadky elektřiny

Podle novin, které se odkazují na slova místních obyvatel, dnes znovu došlo k výpadkům elektrické energie, zejména v některých oblastech, kde již byly obnoveny dodávky proudu. Bez světla zůstávají státy Valencie, Vargas, Tachira, Sulia, Lara, Carabobo a několik dalších. Na fotografiích je vidět oheň a černý oblak dýmu nad elektrickou rozvodnou, která se nachází v blízkosti hlavního města Ciudad Bolívar. Úřady zatím situaci nekomentovaly.

Potvrzen sabotážní útok

K energetickému kolapsu ve Venezuele došlo 7. března následkem havárie v Guri, největší vodní elektrárně v zemi. Národní korporace pro elektrickou energii (Corpoelec) to označila za diverzi a část energetické války proti Venezuele. „V Guri došlo k sabotáži. (…) Jde o součást elektrické války proti státu. A to nepřipustíme! Pracujeme na obnovení dodávek elektřiny,“ oznámila společnost včera na Twitteru. Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil z jejího rozpoutávání Spojené státy a jeho odpůrce.

Rudolf Hruboň