Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

DIVERZE: V Rusku odhalili pokusy o zásahy do voleb na sociálních sítích

“Mnohé materiály uveřejněné na Facebooku a Google můžeme považovat za zasahování do vnitřních záležitostí Ruské federace,” prohlásil v souvislosti s konáním místních voleb v Rusku místopředseda Ústřední volební komise Nikolaj Bulajev.

Upozornění sociálních sítí

Předseda Moskevské městské volební komise Valentin Gorbunov uvedl během tiskové konference v komisi, že sociální sítě předem upozornily na možné přestupky. „Před několika dny jsme byli upozorněni na možná porušení volebních zákonů. V první řadě je to spojeno s politickou reklamou den před volbami a v den voleb,“ řekl Gorbunov. Podle jeho slov byly sociální sítě upozorněny na odpovědnost za zveřejňování nezákonných příspěvků. „Jak to dopadne, to není v naší pravomoci… Záleží na tom, k jakým přestupkům dojde, jaké sankce mohou být vůči provozovatelům sociálních sítí použity,“ uvedl Gorbunov. V případě porušení zákazů to bude vnímáno jako zasahování do suverénních záležitostí země, nepřátelské působení a maření provádění demokratických voleb.

Místní volby proběhly klidně

Dnes proběhly v Rusku místní volby v 85 regionech. Občané volí guvernéry, poslance zákonodárných orgánů subjektů a obcí, opětovně volí poslance Státní dumy a regionálních parlamentů v obvodech s jedním mandátem. Celkem se konalo na 6000 voleb a referend nejrůznějších úrovní, kterých se může zúčastnit až 56 milionů oprávněných voličů. Konečně výsledky by měly být známy v pondělí.

Rudolf Hruboň