Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John R. Bolton; Foto: Ministerstvo zahraničí USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

DIVERZE: USA podnikají ofenzivní kybernetické operace proti Rusku

Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton v úterý prohlásil, že Spojené státy podnikají ofenzivní kybernetické operace proti Rusku a dalším státům. Má se jednat o pomstu za jejich údajné vměšování do amerických záležitostí.

Zrušení na omezení kybernetických operací

Bolton své prohlášení učinil na konferenci ve Washingtonu. Bolton uvedl, že loňské rozhodnutí zrušit omezení na ofenzivní operace v kybernetickém prostoru bylo signálem americkým nepřátelům. „Jeho cílem je říct Rusku nebo komukoli jinému, kdo proti nám podniká kybernetické operace: Zaplatíte za to, pokud zjistíme, že jste to udělali. Budeme vám způsobovat ztráty, dokud vám nedojde, že používání kybernetických (pozn. útoků) se vám nevyplatí,“ vyhrožoval Bolton.

USA jsou v čele špehování a kybernetické války

Spojené státy mají nejvíce zpravodajských služeb a špionážních agentur na světě. Vedle nejznámější CIA je to také NSA a vojenské zpravodajské služby. Špehují nejen svoje občany, ale také celý svět. Američané se také intenzivně připravují na kybernetickou válku, když např. nedávno nabídli veřejnosti zapojení do vývoje nových škodlivých počítačových kódů, schopných např. na dálku vyřadit z provozu jaderné elektrárny nebo v nich dokonce způsobit jadernou havárii (viz ZDE).

Rudolf Hruboň