Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta; Foto: Tisková služba prezidenta Ruska / Wikimedia Commons

Domácí

DIPLOMATICKÁ NÓTA: Rusko se ohradilo proti útokům z české strany

Útoky na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze jsou nepřípustné, napsalo v pondělí ruské velvyslanectví v nótě českému ministerstvu zahraničí. Reagovalo tak na článek týdeníku Respekt, podle kterého měl do Prahy přicestoval pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem.

Novinářská kachna

„Nevíme vůbec nic o takovém vyšetřování. Nevíme, kdo vyšetřoval a co vyšetřoval. Vypadá to na další kachnu,“ prohlásil před novináři tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Ambasáda napsala, že v týdeníku je ruská strana fakticky obviňována z přípravy atentátu na pražské komunální politiky. „Velvyslanectví Ruské federace v České republice striktně odmítá takové nehorázné a lživé pomluvy,“ uvedla. Jedná se podle ní o pokračování v posledních dnech narůstající informační kampaně zaměřené na diskreditaci Ruska a vnucování jeho nepřátelského obrazu české veřejnosti. „Takové primitivní provokačně propagandistické metody, které odporují základní novinářské etice, nemůžou vyvolávat nic jiného než nechuť,“ napsala ambasáda. „V této souvislosti velvyslanectví zaslalo českému ministerstvu zahraničních věcí nótu, ve které poukazuje na nepřípustnost trvajících nepodložených útoků na Rusko a jeho zastupitelský úřad v Praze,“ doplnila.

Eskalace protiruské kampaně

V posledních týdnech opět eskalovala protiruská kampaň některých bývalých českých diplomatů a spřátelených novinářů. Smutným “užitečným idiotem” je v podpoře těchto protiruských útoků ministr zahraničí Tomáš Petříček. Po přejmenování pražského náměstí Pod Kaštany, na kterém sídlí ruská ambasáda, provokace proti Rusku opět oživil bezprecedentní čin starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP09), který zneužil nouzového stavu zavedeného kvůli koronavirové epidemii aby bez odporu obyvatel nechal odstranit sochu generála Ivana Koněva, který velel sovětským vojskům, která v květnu 1945 osvobodila Prahu. Nová kampaň se objevuje v době, kdy Rusko prokázalo na mezinárodním poli solidaritu se zeměmi postiženými koronavirem a získalo si tak sympatie světové veřejnosti. Další souvislost s blížícím se výročím osvobození podstatné části Evropy od německých nacistů Rudou armádou před 75 lety je také evidentní.

Rudolf Hruboň