Lukáš Wagenknecht; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Lukáš Wagenknecht; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

ODHALENÍ: Díky pirátskému senátorovi Wagenknechtovi přišla ČR téměř o miliardu korun

Policie odložila vyšetřování údajného kartelového spiknutí ve věci IT zakázky na “e-systém” v němž Česko vypořádává všechny žádosti o evropské dotace. Uvádí to ve svém článku server Lidovky.cz (viz ZDE). Na samém počátku kauzy byl audit bývalého náměstka ministra financí, dnes senátora za Pirátskou stranu Lukáše Wagenknechta.

Kartel, který nebyl

Před čtyřmi lety se bývalý náměstek ministra financí zodpovědný za audit Lukáš Wagenknecht postaral o pořádný poprask. Prověrka, které jeho tým podrobil pořízení robustního e-systému, v němž Česko vypořádává všechny žádosti o evropské dotace, skončila skandálním závěrem – podezřením na podplácení a kartelovou dohodu. Příběh, kvůli němuž Brusel málem přestal Česku proplácet veškeré dotace, má ale trpký konec. Vyšetřovatelé skončili se závěrem, že se žádný trestný čin nestal.

„Policie odložila trestní věc podezření ze spáchání zločinu, neboť ve věci nejde o podezření ze zločinu a není namístě věc vyřídit jinak. Ministerstvo pro místní rozvoj s touto skutečností již seznámilo zástupce Evropské komise,“ potvrdil Vilém Frček z tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj, které zodpovídá za takzvaný monitorovací systém, jak se dotyčná IT platforma jmenuje.

Česká republika přišla o necelou miliardu

„Na základě tohoto auditu se tím začala zabývat policie a Evropská komise odmítla platit výdaje do doby ukončení policejního šetření úplně. Po 3,5 roku policie nic nenašla a tím potvrdila názor ministerstva pro místní rozvoj. Tímto krokem pana Wagenknechta přišla Česká republika o necelou miliardu – 820 milionů korun – ze zdrojů Evropské unie,“ dodal Frček.

Zpracoval Rudolf Hruboň