Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

DÍKY OČKOVÁNÍ počty nakažených zdravotníků a sociálních pracovníků klesly

Situace v tuzemských nemocnicích není v posledních týdnech dobrá, kapacity lůžek intenzivní péče se blíží vyčerpání a zdravotníci jsou vyčerpaní. Počty nakažených lékařů ale v poslední době setrvale klesají, zásluhu na tom má očkování. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

Pokles na méně než polovinu

„Nyní registrujeme 2791 nakažených zdravotníků. V polovině ledna bylo přitom v databázi šest až sedm tisíc nakažených pracovníků ve zdravotnických zařízeních. Jde o důsledek postupujícího očkování, klesající trend totiž nastal po jeho začátku,” sdělil Novinkám ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. „Proočkovanost lékařů v akutní lůžkové péči již dosahuje 70 procent a je zde také vidět, že počty nákaz zde velmi prudce klesají,” upřesnil šéf zdravotnických statistiků.

Klesají počty nákaz i v sociálních zařízeních

Klesající trend nákazy je patrný i u pracovníků v sociálních zařízeních, kde často pobývají nejrizikovější skupiny obyvatel, zejména senioři. Zatímco na podzim, kdy byla situace v domovech nejhorší a nákaza se výrazně šířila mezi klienty i zaměstnanci sociálních zařízení, bylo evidováno více než 3000 případů nákazy tamních pracovníků, nyní je celkový počet zhruba 470. „Po 5. lednu došlo k dočasnému nárůstu počtů nakažených pracovníků, ale po 15. lednu tento trend ustal a počty nákaz setrvale klesají až do současnosti,” uvedl Dušek.

Zpracoval Rudolf Hruboň