Ilustrační foto: jaguarlandrover.com

Ilustrační foto: jaguarlandrover.com

Ekonomika

DÍKY BREXITU zlevní ve Velké Británii nová auta

Velká Británie se blíží opuštění EU bez jakékoliv specifické dohody. To pochopitelně bude znamenat zásahy do britské ekonomiky a spousta z nich bude bolet, v případě aut ale budou dopady i pozitivní.

Zmizí evropské legislativní bariéry

Vystoupení z EU bude znamenat odstranění značné části bariér, které Unie vytvořila výrobcům aut pro vstup na trh, což bude mít několikerý pozitivní efekt. Jednak to umožní vstup na trh výrobcům, kteří dnes mají problém se svými vozy před evropskými pravidly efektivně obstát. Ať už jde o auta z Číny nebo třeba Indie, rázem se na britském trhu budou moci prodávat. Dále platí, že se na britském trhu budou moci prodávat verze jinak nám dobře známých aut, které tam dnes mířit nemohou. Ať už jde o motorizace nebo zejména bezpečnostní výbavu, nutností nebudou všechny dnes pravidly EU vyžadované prvky, které automobily logicky zdražují. Mnohem větší konkurence ze zahraničí pak bude znamenat i tlak na snížení cen vozů, které dnes už v Británii nabízeny jsou.

Více lidí dosáhne na koupi nového vozu

Stejný proces nastane i u řady jiných výrobků, a tak jedním z důsledků bude podle Patricka Minforda, profesora ekonomie na Cardiff Business School, že více lidí dosáhne na koupi nového vozu. „Náklady na nové auto nebo novou dovezenou ledničku náhle poklesnou a na základě toho budeme moci více peněz vydat na služby namísto na nákup nových výrobků – ke zvýšení životní úrovně nás všech,“ sdělil svoji prognózu Minford.

-rh-