Čeští vládní politici začali ustupovat vyhrožování ze strany Spojených států v záležitosti zavedení tzv. digitální daně. USA opakovaně prohlásily, že pokud ČR zavede daň, která by se měla týkat hlavně amerických společností, uvalí cla na české zboží.
Snížení ze sedmi na pět procent
Představitelé ANO a ČSSD se ve středu na koaliční radě shodli na pětiprocentní výši digitální daně. Shodu potvrdila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo financí původně navrhlo daň ve výši sedmi procent s tím, že do rozpočtu by mohla přinést zhruba pět miliard korun. Daň by měla platit od ledna příštího roku. Pozměňovací návrh s pětiprocentní výší podají ve Sněmovně Roman Onderka (ČSSD) a Jan Volný (ANO). Digitální daň se má vztahovat na společnosti s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,4 miliardy korun) ročně, které na území Česka dosáhnou za rok obratu minimálně 100 milionů korun. Prakticky tak míří především na velké americké firmy jako Facebook, Google, Amazon, Uber nebo Airbnb. Zavedení konceptu digitální daně již dříve podpořila i Evropská komise.
Vyhrožování Spojených států
Americký velvyslanec v Česku Stephen King učinil už v únoru bezprecedentní krok, když zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké sněmovny výhrůžný dopis, ve kterém označil zvažovanou digitální daň za údajně diskriminační (viz ZDE). V dokumentu vyhrožoval americkou odvetou. Velvyslanec nebyl první, kdo naší republiku z americké strany zastrašoval. Učinil to před časem i přímo prezident Donald Trump, který naší zemi pohrozil obchodní válkou (viz ZDE). Před několika dny dokonce USA oznámily, že kvůli zavedené digitální daně zahajují vůči České republice “vyšetřování” (viz ZDE). Naše diplomacie ani představitelé státu se proti tomu nikdy neohradili. Naopak, ministr zahraničí Tomáš Petříček pro americké výhrůžky servilně vyjádřil dokonce “pochopení” (viz ZDE).
Rudolf Hruboň