Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Ekonomika

DIE WELT: Svět se zbavuje amerického dolaru jako rezervní měny

Rusko se zbavuje závislosti na dolaru tím, že aktivně snižuje své devizové rezervy ve Spojených státech, uvádí ve svém článku německý list Die Welt (viz ZDE). Mnoho dalších států se snaží oslabit diktát dolaru také.

Rusko usiluje o ekonomickou nezávislost na USA

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimír Putin udržují navenek dobré vztahy. Ale jaký je skutečný vztah Ruska ke Spojeným státům ukazují kroky Ruské centrální banky. Kreml totiž vynakládá veškeré úsilí na dosažení ekonomické nezávislosti na dolaru. Rusko výrazně diverzifikovalo devizové rezervy, když se Moskva ve druhém čtvrtletí roku 2018 zbavila amerických cenných papírů v hodnotě 100 miliard dolarů a investovala peníze do jiných měn, zejména do eura a jüanu. Podle odhadů americké investiční banky Morgan Stanley se v loňském roce Rusko stalo hlavním kupujícím čínských dluhopisů. To je další potvrzení toho, že se Čína stává pro Rusko alternativou ke Spojeným státům. Podíl eur na ruských rezervách také vzrostl z 25% v polovině roku 2017 na 32% v roce 2018.

Rusko odmítlo nakoupit americké dluhopisy

Podle amerického ministerstva financí Moskva odmítla koupi téměř všech vládních dluhopisů americké vlády. A důvodem pro to byly protiruské sankce. “Amerika používá dolar jako zbraň,” jsou přesvědčeni odborníci. “Nemáme cíl odklonit se od dolaru, ale dolar nás opouští,” řekl k tomu samotný vládce Kremlu Vladimír Putin.

Nespolehlivý dolarový systém opouští další země

Nespolehlivost dolarového systému vede také jiné země k hledání alternativ. Mnoho států se chce zbavit diktátu americké měny. Washingtonská “jednostranná a přerušovaná” politika ohrožuje poválečný finanční řád. Důkazem toho jsou údaje Mezinárodního měnového fondu o měnovém složení světových rezerv. Ve třetím čtvrtletí 2018 klesl celosvětově podíl finančních rezerv uložených jednotlivými státy v americkém dolaru o 61,9%. To je nejnižší hodnota za posledních pět let.

-rh-