Slovenský mafián Marián Kočner; Foto: Slavomír Frešo / Wikimedia Commons

Slovenský mafián Marián Kočner; Foto: Slavomír Frešo / Wikimedia Commons

Zahraniční

DIE WELT: Slovensko je mafiánský stát

Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky vyvolala na Slovensku hrůzu. Zdálo se, že machinace Mariána Kočnera, které Kuciak zkoumal, po jeho zatčení skončily. Šok nad osvobozujícím rozsudkem je proto velký, píše německý list Die Welt (viz ZDE).

Na Slovensku vyvolaly vraždy společenské změny

V únoru 2018 byl na Slovensku popraven investigativní novinář Ján Kuciak spolu se svou snoubenkou Martinou Kušnírovou. I on se vypořádal s nelegálními machinacemi mocných ve své zemi. Tento čin vyvolal hrůzu, největší protesty od sametové revoluce. Rezignoval premiér, ministr vnitra a policejní šéf.

Kočner byl zatčen

Jeden z nejvlivnějších mužů na Slovensku, Marián Kočner, byl zatčen. Krátce před dvojnásobnou vraždou se telefonicky vyhrožoval Kuciakovi, který zkoumal jeho podnikání. Kočner byl po desetiletí nad zákonem, ale zdálo se, že to už skončilo: vyšetřovatelé spěchali shromažďovat důkazy a poté ho posadili do vazby. Jeden z přiznaných zabijáků těžce obviňoval Kočnera a protokoly chatu přišly jako drtivý důkaz.

Rozsudek vyvolal šok

Na Slovensku se slušní radovali, že po odsouzení Kočnera bude soudnictví jednat také s dalšími dříve nedotknutelnými politiky a ekonomy. Ve čtvrtek soud oznámil verdikt: Kočner byl propuštěn pro nedostatek důkazů. Předsedající soudce byl přehlasován jeho dvěma kolegy. Šok je velký, závěr je jasný: Slovensko je také mafiánský stát. Vítejte v klubu!

Zpracoval Rudolf Hruboň