Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Předseda vlády Andrej Babiš; Foto: Martin Strachoň / Wikimedia Commons

Domácí

DIE WELT: Premiér Babiš se domnívá, že sankce proti Rusku nepřinesly požadovaný efekt

“Sankce, které Evropská unie uvalila na Rusko, neměly očekávaný účinek.” Takový názor vyjádřil český premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro německé noviny Welt, který byl zveřejněn v pondělí (viz ZDE).

Musíme normalizovat vztahy s Ruskem

Babiš se s německými novinami podělil o svůj pohled na věc. „Až do dnešního dne sankce nepřinesly očekávané výsledky. Především musíme pomoci Ukrajině při řešení konfliktu s Ruskem, poté normalizovat vztahy s Ruskem a ukončit konflikt. Tato iniciativa by měla pocházet od nás, Evropanů,“ myslí si Babiš. Podle něj mají na Blízkém východě vliv Rusko, Írán a Spojené státy a Evropa trpí migračním tokem z tohoto regionu.

Je potřeba řešit situaci na Blízkém východě

„Rusko má vliv na Blízký východ. Odtud přichází uprchlíci do Evropy. Stále více lidí míří z Turecka do Řecka. Země, které mají vliv na konflikty v regionu – USA, Írán a Rusko, netrpí přílivem migrantů, na rozdíl od nás, Evropanů,“ zdůraznil český předseda vlády. Babiš rovněž poznamenal, že by EU měla být dostatečně aktivní při řešení konfliktů na Blízkém východě. Dané společenství však dosud nenavrhlo plán na vyřešení situace v Sýrii.

Krym zpět do rukou Ukrajiny?

Šéf české vlády také pochybuje o tom, že by Krym mohl být navrácen Ukrajině. „Mimochodem si myslím, že Krym nebude navrácen Ukrajině. Tato naděje je bohužel pravděpodobně nereálná. To však neznamená, že bychom měli zmírnit tlak na Rusko,“ pronesl. 12. září Evropská unie o šest měsíců prodloužila individuální omezující opatření (sankce) vůči 170 fyzickým osobám a 44 právnickým osobám z Ruska a Ukrajiny, zavedené po anexi Krymu Ruskem.

Rudolf Hruboň