Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

DIE WELT: Opustit Německo? Argumenty pro to jsou stále silnější

V Německu roste počet lidí ze střední třídy, kteří uvažují o emigraci. Důvodem jsou hlavně obavy z budoucnosti. Uvádí se to v článku významného německého deníku Die Welt (viz ZDE).

Obavy z budoucnosti rostou

Kromě dopadů vládní imigrační politiky na celý sociální a zejména důchodový systém se lidé bojí také ekonomických důsledků překotného odstavování nejen jaderných, ale i uhelných elektráren. Autor článku, hlavní reportér listu Ansgar Graw, připomíná, že v roce 2018 odešlo z vlasti 261 tisíc Němců. Víc jich bylo jen v roce 2016, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Před rokem 2015 byl počet Němců odcházejících zejména do zemí, jako jsou USA, Švýcarsko, Kanada, Kypr nebo Malta, vždy nižší než dvě stě tisíc. A před rokem 1991 odcházeli natrvalo z Německa jen jednotlivci.

Výsledky nezodpovědné politiky Angely Merkelové

Podle neoficiálních zdrojů byly mezi německými emigranty před rokem 2015 stovky milionářů ročně. V roce 2015 jich ale odešlo už kolem tisíce a o rok později ještě čtyřikrát více. „Mimochodem, tito milionáři jsou většinou podnikatelé, kteří poskytují práci“ poznamenává k tomu Die Welt. Němci podle článku soudí, že sociální stát nevydrží masivní imigraci a ekonomika nejvyšší ceny elektřiny v Evropě, které Německu přinesla energetická politika vlády Angely Merkelové. Ansgar Graw v této souvislosti připomíná článek amerického Wall Street Journal, který napsal, že Německo má „nejhloupější energetickou politiku na světě“.

Rudolf Hruboň