Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

DIE WELT: EU by i s objednávkou vakcín v Rusku přišla pozdě. Opět

Evropská unie opět prokázala svoji neschopnost, když nedokázala zajistit dostatek vakcín proti koronaviru. Brusel se je nyní zoufale snaží sehnat kde se dá. Jedná se i o registraci ruského produktu Sputnik V, napsal v komentáři německý deník Die Welt (viz ZDE).

Rusko by muselo navýšit výrobní kapacitu

Di Welt si současně klade otázku, zda by ruská vakcína byla schopna vypomoci, pokud jde o diverzifikaci očkovacích látek. Čistě z hlediska výrobního by to bylo možné, pokud by Rusko odpovídajícím způsobem navýšilo produkční kapacitu, a aniž by nepustilo ze zřetele potřeby vlastního obyvatelstva. V únoru chce vyrobit jedenáct milionů dávek, jak se proslechlo z ruského ministerstva průmyslu a obchodu. Do konce června by to pak mělo být až 70 milionů dávek.

O ruskou vakcínu je ve světě zájem

K dodávkám Sputniku by však mohli přispět zahraniční partneři Moskvy. V Indii plánuje tamní výrobce léčiv produkci až 300 milionů dávek Sputniku ročně. Rusko se také pyšní milionovými objednávkami z Egypta. A nedávno Vladimir Putin slíbil 24 milionů dávek Mexiku. Ruští výrobci by ale museli naplnit nejprve tyto dohody, jestliže by se Evropané pro Sputnik také rozhodli. EU by tak přišla pozdě – už zase, uzavírá Die Welt.

Zpracoval Rudolf Hruboň