Terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG); Foto: Jan Arrhénborg / AGA / Wikimedia Commons

Terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG); Foto: Jan Arrhénborg / AGA / Wikimedia Commons

Ekonomika

DIE WELT: Bez ruského plynu bude Evropa závislá na dodávkách z USA

Bez ruského plynu bude závislost Evropy na Americe téměř zaručena, uvedl ve svém článku ekonomický expert německého listu Die Welt Daniel Wetzel (viz ZDE).

Omezený manévrovací prostor

V příspěvku z tohoto týdne, který zkoumal nejistou energetickou situaci Evropské unie, Wetzel poukázal na to, že manévrovací prostor tohoto bloku je extrémně omezený, pokud jde o nalezení obrovského množství plynu za rozumné ceny, které by nahradilo ty, které tradičně poskytuje Rusko.
Pozorovatel citoval studii, kterou nedávno zadala německá asociace plynárenského průmyslu a která modelovala scénáře evropské poptávky po plynu a schopnosti jednotlivých zemí dodávat mimo jejich region. Studie zjistila, že z dlouhodobého hlediska by zvýšený dovoz ze zemí jako Norsko, Ázerbájdžán a Alžírsko mohl absorbovat poptávku pouze na krátkou dobu, přičemž pouze Spojené státy měly možnost poskytnout Evropě potřebnou energii svým plynem získaným z frakování za přijatelnou cenu.

Ohrožená diverzifikace zdrojů

„To nevěstí nic dobrého pro diverzifikační strategii Evropské komise,“ zdůraznil Wetzel a připomněl, že Brusel doufal ve „vytvoření velkého množství alternativních dodavatelských vztahů, které mu umožní být v budoucnu flexibilnější, pokud jde o zadávání zakázek a cenových jednání.” Avšak s vyčerpáním norských, alžírských a ázerbájdžánských zdrojů a nigerijských, izraelských, egyptských, trinidadských a senegalských exportních kapacit Brusel nebude mít jinou možnost, než přijmout “vřelé objetí” svých amerických partnerů. Kromě toho Evropa není jediným energeticky náročným subjektem ve světě, přičemž obrovský zásobník plynu North Field u pobřeží Kataru je již téměř celý rezervován v dlouhodobých smlouvách asijskými zeměmi.

Moskva před tím varovala

Moskva opakovaně varovala evropské národy před důsledky jejich „sebevražedného“ tlaku na odmítnutí ruských dodávek energie a poukázala na dopad, který by to mělo na konkurenceschopnost průmyslu EU vůči USA a Číně. Minulý měsíc ruský prezident Vladimir Putin zopakoval, že Rusko je připraveno okamžitě zapnout Nord Stream 1 a 2 a jeho kapacitu 110 miliard cm3/rok, pokud Evropa upustí od svých sankcí. „Stačí jednoduše stisknout tlačítko. Ale nejsme to my, kdo uvalil sankce na Nord Stream 2. Evropa tak učinila pod tlakem USA. A proč Američané tlačí na Evropany? Protože oni sami chtějí prodávat druhý plyn za trojnásobek ceny,“ řekl Putin. V pátek v projevu na ceremonii u příležitosti přistoupení Donbasu, Chersonu a Záporoží k Ruské federaci obvinil Putin USA a jejich spojence, že učinili krok nad rámec sankcí, aby podkopali energetickou bezpečnost Evropy sabotáží plynovodů Nord Stream.

Zpracoval Rudolf Hruboň