Venezuelská vojenská policistka; Foto: Wikimedia Commons

Venezuelská vojenská policistka; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

DEZERCE: Sto venezuelských vojáků zběhlo za 20 000 dolarů

Více než stovka příslušníků venezuelské národní gardy samovolně opustila službu a překročila hranici s Kolumbií, oznámil venezuelský ministr obrany Vladimir Padrino López. Podle něj tak vojáci učinili, aby dostali dvacet tisíc dolarů, které jim slíbili za dezerci.

Dezerce nemá vliv na bojeschopnost armády

Ministr obrany v prohlášení zveřejněném na stránkách jeho rezortu zdůraznil, že počet dezertérů není katastrofický a nebude mít vliv na bojové schopnosti armády. „Identifikovali jsme přes sto příslušníků národní gardy. Mnoho z nich překročilo hranici v naději, že dostanou slíbených dvacet tisíc dolarů,” uvedl Padrino.

Ve čtvrtek venezuelský velvyslanec při OSN Samuel Moncada prohlásil, že Spojené státy vyzbrojují venezuelské dezertéry, aby vytvořily tzv. osvobozeneckou armádu, která má vtrhnout do jeho země. Velvyslanec se domnívá, že Washington záměrně falšuje zprávy o údajném velkém počtu přeběhlíků, aby mohl ospravedlnit vytvoření početné povstalecké skupiny.

Politická krize řízená z Washingtonu

Venezuelou zmítá politická krize od 5. ledna, kdy Národní shromáždění, které kontroluje opozice, zvolilo Juana Guaidóa svým předsedou. Ten se 23. ledna prohlásil za dočasného prezidenta země. Stalo se tak dva dny poté, co nejvyšší soud Venezuely anuloval jeho zvolení. Žádný orgán státní moci Národní shromáždění neuznává.

Nicolás Maduro, který v květnu 2018 vyhrál prezidentské volby, jež opozice bojkotovala, 10. ledna složil prezidentskou přísahu. Spojené státy spolu s dalšími, na nich politicky závislými zeměmi, uznaly překotně Guiadóa prezidentem země. Rusko, Čína, Kuba, Bolívie a některé další země vyjádřily podporu Madurovi.

Rudolf Hruboň