Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Anthony Jones / Wikimedia Commons

Zahraniční

DEUTSCHE WELLE: Ukrajinská armáda cvičí u Černobylu obnovení války v Donbasu

Ukrajinská armáda organizuje ve městě Pripjať v černobylské zóně vojenská cvičení, která mají vojáky připravit na obnovení války na Donbasu. Podle svědků Národní garda střílí všude možně a likviduje budovy. Uvádí se to v článku na německém veřejnoprávním serveru Deutsche Welle (viz ZDE).

Ukrajinská armáda bez skrupulí ničí Pripjať

Všechny pocházejí z vojenských výcvikových cvičení,“ poukazuje turistický průvodce na dírky po kulkách na zdi bývalé kavárny v ukrajinské Pripjati. Podobné dírky jsou po celém opuštěném městě. Ačkoli si turisté podle průvodce často myslí, že jde o pozůstatek z osmdesátých let, podle stanice Deutsche Welle (DW) je má na svědomí současná ukrajinská armáda. O vojenských trénincích, které se odehrávají nedaleko černobylské jaderné elektrárny, která se v roce 1986 stala dějištěm nejhorší jaderné katastrofy v dějinách lidstva, se toho příliš neví.

Omezování turistů

Budou znovu střílet. Město Pripjať armáda uzavřela bez předchozího upozornění. Turisté mají odepřený přístup, ačkoli už mají zaplacenou prohlídku,“ stěžoval si minulý rok na Facebooku Jaroslav Jemeljaněnko, který je majitelem cestovní kanceláře organizující zájezdy do Černobylu. Ukrajinská Národní garda ani ukrajinské ministerstvo vnitra se na svých webových stránkách o žádných podobných cvičeních nezmiňují. Státní společnost, která je zodpovědná za přístup turistů do zakázané zóny, ale před několika měsíci oznámila, že Pripjať bude poslední květnový den pro návštěvníky uzavřená. Podle DW tu toho dne pořádala Národní garda cvičení.

Trénink v Černobylu na Donbas

Přestože garda nechtěla sdělit datum svého posledního tréninku, místní úředník pod podmínkou anonymity potvrdil, že její příslušníci v Pripjati se svolením úřadů spravujících zakázanou zónu, příležitostně trénují. Podle něj se vojáci připravují na plán ministra vnitra Arsena Avakova, který chce znovu získat ztracenou kontrolu nad Donbasem. Avakov minulé léto představil projekt jako alternativu ke čtyři roky staré mírové dohodě z Minsku, která je podle něj „vyčerpaná“. Národní garda nyní uvedla, že vojáci v Pripjati údajně dodržují bezpečností předpisy a jejich vybavení pokaždé projde kontrolou kvůli radioaktivní kontaminaci. Podle některých se však vojáci dopouštějí ve městě vandalství. Zaměstnanec Jemeljaněnkovi cestovní kanceláře Sergej Mirnyj zahájil na webových stránkách ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského petici, která požaduje zařazení černobylské zóny na seznam světového dědictví UNESCO.

Ohrožení lidí vojákům nevadí

Vojenská cvičení mohou ohrozit lidi, kteří se do prostoru rozhodnou vstoupit nelegálně kvůli vyhlídce dobrodružství. Armáda sice budovy prohledává a den předem o cvičení informuje prostřednictvím reproduktorů, podle Tarase Chmuta z nevládní organizace Ukrajinské vojenské centrum však není schopna prohledat celé město, kde žilo 50 000 lidí. „Není důvod k obavám. Ve městě přijímáme opatření, která zamezují ničení budov. Vojáci střílí pouze na připravené cíle, například do pytlů s pískem,“ tvrdí ukrajinská Národní garda. Podle nespočtu kulek uvízlých v budovách nicméně ukrajinská armáda svá vlastní pravidla nedodržuje.

Rudolf Hruboň