Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

DEUTSCHE WELLE: Berlín bude mít první arabskou rozhlasovou stanici

Německé hlavní město Berlín bude mít brzy první rozhlasovou stanici vysílanou v arabském jazyce. Místní mediální rada v Berlíně uvedla, že arabské vysílání prý zvýší rozmanitost rozhlasové nabídky v německém hlavním městě, informoval server Deutsche Welle (viz ZDE).

Mediální rada oceňuje diverzitu

Vedoucí tamní mediální rady Hansjürgen Rosenbauer ocenil rozšíření diverzity v rozhlasovém prostředí. Po boku francouzských, ruských, tureckých a amerických radiových pořadů bude nyní nabídnuta pro arabskou populaci,“ uvedl Rosenbauer. Podle statistik z roku 2017 bylo v Berlíně asi 133 tisíc lidí s arabským původem z více než dvaceti zemí, což představovalo zhruba čtyři procenta populace hlavního města.

Mediální rada MABB pro Berlín a stát Braniborsko oznámila ve čtvrtek schválení Radio Arabica. Program stanice má vysíláním pokrývat život v Berlíně, kulturu, novinky, komedii a sport. Bude také hrát mix arabské lidové hudby, popu a moderní muziky. Kritici upozorňují na to, že se rozhlasové vysílání v arabštině může stát prostředkem šíření nenávistné islámské propagandy.

Příchod arabské populace do Berlína

V Berlíně se podle Deutsche Welle začala arabská populace ve větším rozšiřovat od šedesátých a sedmdesátých let minulého století, když západní Německo přiváželo marocké takzvané “gastarbeitery”, aby jim pomohli znovu vybudovat ekonomiku po druhé světové válce. V osmdesátých a časných devadesátých letech pak do Německa uprchli v důsledku libanonské občanské války Libanonci a Palestinci. Další arabská populace přišla do Německa v souvislosti s válkou v Iráku začátkem nového tisíciletí a poté po od roku 2015 v souvislosti s takzvanou migrační krizí.

Rudolf Hruboň