Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN); Foto: Profil V. Rakušana na sociální síti

Domácí

DESTRUKCE STÁTU: Je šéfem jedné z tajných služeb spojka podsvětí?

Nový šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek se stýkal s podnikatelem obviněným v kauze Dozimetr Michalem Redlem. Ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN), který jej do této pozice navrhnul, to ale nevadí a Mlejnka se zastává.

Dlouhodobé styky

Současný šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se podle informací Seznam Zpráv několik let stýkal s “nesvéprávným” podnikatelem Michalem Redlem, který je jedním z obviněných v korupční kauze Dozimetr. Policisté ho dokonce podezřívají, že skupinu vedl. Proč se s Redlem scházel, není jasné. Mlejnek tvrdí, že se jednalo o obchodní jednání, když tehdy zastupoval firmu Techniserv, která se zabývá bezpečnostními systémy. Ta ale za celou dobu žádnou zakázku od Redlových firem nezískala.

Mohl vynášet tajné informace

Mlejnek se scházel s Redlem téměř deset let. „Existují náznaky, že mohl vynášet a spolupracovat s touto velmi problematickou kriminální skupinou,“ říká investigativní reportér Seznam Zpráv Janek Kroupa. O Mlejnka se už zajímá i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) nicméně historie muže, kterého do funkce jmenoval, nevadí. Schůzky podle něj byly „pracovní“ a nebyly stěžejní ani při udělování bezpečnostní prověrky. Ta ale pro základní stupeň “tajné” nezkoumá styky prověřovaného.

Vysvětlení chce Fiala i opozice

Vysvětlení kontaktů Mlejnka s lobbistou Michalem Redlem chce po Rakušanovi předseda vlády Petr Fiala (ODS). Styky nového šéfa ÚZSI se budou navíc zabývat i poslanci. Taťána Malá (ANO) svolala sněmovní komisi pro kontrolu této civilní rozvědky, které předsedá. Zákonodárci se sejdou koncem srpna, uvedla pro iROZHLAS.cz. „Komisi jsem svolala na 25. srpna. Chci slyšet vyjádření ředitele Petra Mlejnka a ministra vnitra Víta Rakušana,“ řekla Malá. „Chci vědět, jaké kontakty to byly, jak to vypadalo. Myslím, že to nevzbuzuje důvěru v rozvědku,“ dodala.

Zpracoval Rudolf Hruboň