Americký pozorovací letoun Boeing OC-135B; Foto: Leif / Wikimedia Commons

Americký pozorovací letoun Boeing OC-135B; Foto: Leif / Wikimedia Commons

Zahraniční

DESTABILIZACE: USA odstupují od vojenské dohody, která umožňuje kontrolní přelety

Spojené státy odstupují od vojenské dohody, která umožňuje provádět vzájemné kontrolní přelety nad signatářskými státy. Oznámil to dnes podle agentury AP Bílý dům (viz ZDE).

Dohoda platí již 18 let

Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později. Na základě ujednání o otevřeném nebi mohou zúčastněné státy mezi sebou podnikat kontrolní lety, aby se přesvědčily, že žádná ze účastněných stran nechystá vojenskou agresi. Podle Moskvy na americké rozhodnutí doplatí bezpečnost v Evropě. Očekává se, že Trumpovo rozhodnutí, o kterém se již déle spekulovalo, budou evropští spojenci USA včetně členů NATO kritizovat.

Zhoršení bezpečnosti

“Odchod USA z dohody o otevřeném nebi zasadí další ránu systému vojenské bezpečnosti v Evropě, kterou oslabily již předchozí kroky Bílého domu, zejména odstoupení od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu,” prohlásil podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Nynější rozhodnutí podle ruského diplomata poškodí i zájmy spojenců USA, kteří jsou účastníky dohody o otevřeném nebi. Očekává se že Moskva, která ještě o americkém rozhodnutí nebyla oficiálně vyrozuměna, odpoví stejně.

Rudolf Hruboň