Bojovníci islámského státu; Foto: Mirwais Bezhan (VOA) / Wikimedia Commons

Bojovníci islámského státu; Foto: Mirwais Bezhan (VOA) / Wikimedia Commons

Zahraniční

DER TAGESSPIEGEL: Německo hledá 120 ztracených hrdlořezů z Islámského státu

Německo netuší, kde se nachází asi 120 jeho občanů, kteří odešli ze země a připojili se k teroristické organizaci Islámský stát. V pohřešované skupině má být také 25 žen. Uvádí to ve svém článku server Tagesspiegel s odkazem na zprávy vysoce postaveného bezpečnostního experta (viz ZDE).

Většina asi utekla do Turecka

Většina zmizelých džihádistů zřejmě uprchla do Turecka. Někteří se mohou ještě pohybovat ve skupinách radikálů IS v Iráku nebo v Libyi či na Sinaji, píše server. Naděje, že by zmizelí radikálové mohli být alespoň v Turecku zadrženi, je minimální. „Není jisté, že Turci po těchto lidech skutečně pátrají,“ uvedl expert. „Německé bezpečnostní úřady nevědí přesně, jaké tajné dohody Turecko s islamisty uzavírá“, píše server. Názorně to ukazuje ofenziva na severu Sýrie. Turci spolupracují s milicemi, které „jsou blízké teroristům Islámského státu“, uvedl bezpečnostní odborník.

Věznění teroristé mohou uprchnout

Ten také varuje před nebezpečím, že bojovníci organizace Islámský stát, které zajali Kurdové a drží je ve věznicích, budou osvobozeni. Mnozí se podle jeho slov dostanou zpět do Německa, aniž by o tom úřady věděly. Odhaduje se, že se k organizaci Islámský stát připojilo asi 1050 Němců, kteří odešli bojovat do Iráku a Sýrie. Do Německa se vrátila přibližně třetina z nich, někteří padli v boji. Zhruba 120 lidí bylo zadrženo v Iráku a Sýrii. K tomu se musí ještě připočítat dalších téměř 138 dětí radikálů.

Rudolf Hruboň