Turecký prezident Recep Erdogan; Foto: World Economic Forum, Wikimedia Commons

Turecký prezident Recep Erdogan; Foto: World Economic Forum, Wikimedia Commons

Zahraniční

DER STERN: Erdogan ukazuje, že je zbabělec

“V Turecku jsou již souzeni první z 1128 vědců, kteří měli odsoudit Erdoganovu politiku vůči Kurdům. Tento případ ukazuje, jak moc se prezident obává kritiky a jak nestoudně připravuje Turky o jejich práva”, uvádí ve svém článku německý magazín Stern.

“Prezident Erdogan má strach: strach z kritiky, strach ze ztráty moci, strach z pravdy. Proto turecký prezident postupuje neúprosně proti každému, kdo se odváží kritizovat jeho politiku nebo dokonce jeho osobu”, uvádí dále článek.

“Obžalovaní vědci se musí zodpovídat u soudu, protože podepsali otevřenou výzvu 1124 dalším vědcům, ve které kritizují politiku vlády vůči Kurdům. Obvinění proti obžalovaným: propaganda pro teroristickou organizaci. Možný maximální trest: sedm a půl roku vězení”, pokračuje článek.

“Tento případ je opět důkazem toho, že v Turecku je potlačována svoboda projevu”, prohlásila na rozhlasové stanici Deutschland Funk Emma Sinclair-Webb z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Erdoganovi je to však srdečně jedno. Otevřeně přiznal, že je vysoko nad zákony své země. Tváří v tvář požadavkům na demokracii, svobodu a právní stát v Turecku oznámil před několika dny v televizním projevu: “Říkám to otevřeně: Pro nás tyto termíny nemají vůbec žádnou hodnotu”.

Rudolf Hruboň