Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Zahraniční

DER SPIEGEL: Porošenko se spolehl na špinavou kampaň

Současný ukrajinský prezident Petro Porošenko se před nedělním druhým kolem prezidentských voleb na Ukrajině uchýlil ke špinavé kampani namířené vůči jeho konkurentovi Volodymyru Zelenskému. Píše to ve svém článku německý časopis Der Spiegel (viz ZDE).

Porošenko je zoufalý, jeho šance jsou mizivé

Porošenko je před nedělními volbami zoufalý, když jeho šance na obrat a výhru jsou mizivé. Podle posledních průzkumů veřejného mínění chce přes 70% Ukrajinců hlasovat pro komika Volodymyra Zelenského. V této situaci si již členové Porošenkova štábu neberou servítky, když např. přišli s obviněním Zelenského, že je narkoman. V rámci videa, které nechali natočit, je Zelenskyj sražen nákladním automobilem s dovětkem “Každý má svou vlastní cestu” (viz ZDE).

Prezident si najal specialistu na negativní kampaně

Porošenko si na vytvoření negativní kampaně najal izraelského poradce Moshe Klughafta, který se již angažoval v loňském roce v prezidentských volbách v Gruzii. Přestože jak Porošenko, tak Klughaft původně popírali spolupráci, novináři Spiegelu odhalili pravdu. Právě tento poradce stojí za natočením výhružného videa. Nicméně, podle názoru německých médií, takové kampaně mají opačný účinek a jen přispějí k poklesu hodnocení současného prezidenta Porošenka.

Rudolf Hruboň