Německý tank Leopard 2A7; Foto: Matěj Frič / Wikimedia Commons

Německý tank Leopard 2A7; Foto: Matěj Frič / Wikimedia Commons

Zahraniční

DER SPIEGEL: Německo se připravuje na válku s Ruskem

Bundeswehr provede v případě přímé konfrontace s Ruskem „vojenský obranný a operační výcvik“ v plném rozsahu, píše německý Der Spiegel s odkazem na důvěrný dokument podepsaný hlavním inspektorem německých ozbrojených sil generálem Zornem (viz ZDE).

Moskva jako hrozba

Generál se domnívá, že Moskva údajně představuje hrozbu pro Berlín , což vyžaduje vytvoření akčního plánu pro případ války. „Útok na Německo by se potenciálně mohl stát bez varování a měl by obrovské, možná dokonce zničující následky,“ straší Zorn, aniž by citoval jakýkoli důkaz o údajných „agresivních plánech Moskvy“. Berlín by podle něj měl převzít vůdčí roli v Evropě a učinit svou armádu spolehlivější a nespoléhat se na podporu NATO nebo EU. Plán předpokládá, že do roku 2024 musí Bundeswehr vytvořit alespoň jednu novou plně vyzbrojenou divizi.

Rusko není nepřítel

V poslední době USA a na nich závislé země opakovaně obviňují Kreml z „agresivních plánů“ a dokonce z toho, že se uchylují k jadernému vydírání, přičemž údajně vyhrožují úderem zbraněmi hromadného ničení. Moskva opakovaně zdůrazňuje, že ruská jaderná doktrína má obranný charakter, že Rusko nikdy proaktivně nic o použití jaderných zbraní neřeklo, ale Západ eskaluje situaci kolem ruské hrozby, aby negativně ovlivnil země přátelské k Moskvě. Vladimir Putin přitom opakovaně varoval před vážnými důsledky v případě střetu jednotek NATO a ruské armády.

Zpracoval Rudolf Hruboň