Německé bojové vozidlo pěchoty Puma; Foto: Wikimedia Commons

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

DER SPIEGEL: Nejlepší německé obrněné vozy Puma nefungují

Poškozená elektronika, vznícené kabely, nefunkční dělová věž. Žalostný stav Bundeswehru ilustruje poslední cvičení bojových vozidel pěchoty typu Puma, nejmodernějších z jeho výbavy. Z osmnácti obrněnců se jich porouchalo osmnáct. Informoval o tom německý magazín Der Spiegel (viz ZDE).

Z 18 nefunguje žádný

Velitel 10. tankové divize německé armády generálmajor Ruprecht von Butler bije na poplach: z 18 vysoce moderních bojových vozidel pěchoty Puma nezůstalo po nedávném vojenském cvičení v Dolním Sasku provozuschopné ani jedno. Zvláště výbušné je to, že jsou určeny pro síly rychlé reakce NATO a Německo je chce také dodat Ukrajině. Z debaklu se navzájem obviňují výrobce a Bundeswehr.

Totální selhání

Původně jen interní zprávu již běžně citují všechna německá média, často s dodatkem, že jde o „totální selhání“. Zatímco ještě kolem roku 2015 se v Německu o Pumách mluvilo jako o nejmodernějším bojovém vozidle pěchoty světa a středobodu německé armády, nyní je i vojáci označují jako nespolehlivé a těžko použitelné stroje. Velmi nepříjemné pro německou vládu je i to, že tato brigáda má být od začátku příštího roku součástí jednotek rychlého nasazení Severoatlantické aliance.

Použití jako loterie

Elektronika těchto moderních obrněnců bývá náchylná k poruchám, u jednoho dokonce došlo k požáru kabelů v prostoru řidiče. U dalšího přestala fungovat otočná dělová věž. Podle Butlera je tento typ potíží vojákům znám. „Nikdy se ale nevyskytoval tak často,“ dodal. Bojová vozidla pěchoty se dosud používala pouze na střelnicích v severoněmeckých nížinách a nebyla vystavena nadměrné zátěži. Podle Butlera bude trvat nejméně tři až čtyři měsíce, než bude bojeschopnost těchto vozidel obnovena.

Zpracoval Rudolf Hruboň