Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Balení ruské vakcíny Sputnik V; Foto: Mos.ru

Zahraniční

DER SPIEGEL: Byla uzavřena dohoda o výrobě vakcíny Sputnik v Německu

Rusko oznámilo, že podepsalo dohodu s Německem na výrobu vakcíny Sputnik V, napsala agentura Interfax s odvoláním na šéfa fondu přímých investic RDIF Kirilla Dmitrijeva. Podobné dohody Rusko uzavřelo také s Itálií, Francií a Španělskem. Jednání se vedou s dalšími společnostmi, napsal server týdeníku Der Spiegel (viz ZDE).

Stále se čeká na schválení EMA

„Ve chvíli, kdy Evropská agentura pro léčivé přípravky vakcínu odsouhlasí, smlouvy umožní její výrobu a zásobování evropského trhu,“ píše server Der Spiegel. Současně připomněl, že Itálie už před týdnem oznámila, že vakcínu Sputnik chce vyrábět v Lombardii italsko-švýcarská farmaceutická společnost Adienne Pharma&Biotech od července. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) proces schvalování vakcíny Sputnik V již zahájila. Postupně se analyzují výsledky vědeckých a klinických testů. V případě vakcín společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca trval proces schvalování od několika týdnů do tří měsíců.

První schválená vakcína na světě

Ruská vakcína Sputnik V byla první vyvinutou a schválenou vakcínou proti koronaviru na světě. Rusové si ověřili, že je bezpečná a účinná. Žádné významnější nežádoucí účinky nejsou hlášeny. Podle studie zveřejněné v prestižním medicínském časopise The Lancet má Sputnik V účinnost 91,6 procenta. Vakcínou se očkuje v téměř 50 zemích, včetně Maďarska, které ji používá i bez souhlasu EMA. První dodávky vakcíny dorazily také již na Slovensko.

Zpracoval Rudolf Hruboň