Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mstyslav Černov / Wikimedia Commons

Domácí

DĚKANI NESOUHLASÍ s pomocí mediků pacientům s koronavirem

Děkani lékařských fakult nesouhlasí s možným vyhlášením pracovní povinnosti mediků, kteří jsou podle ministerstva zdravotnictví potřeba pro pomoc s epidemií COVIDu-19 v nemocnicích. Studenti se podle vedení fakult mohou do pomoci prý zapojit dobrovolně.

Pracovní povinnost

Ministerstvo zdravotnictví chce, aby vláda kvůli epidemii koronaviru vyhlásila nouzový stav. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po jeho pondělním jednání uvedl, že by to podle ministerstva zdravotnictví mělo umožnit v některých krajích uložit pracovní povinnost medikům. Pracovní povinnost mediků vyžaduje situace na základě informací ministerstva zdravotnictví v Jihomoravském, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, uvedl Hamáček.

Děkani jsou proti

Děkani lékařských fakult jsou ale proti povinnému nasazení mediků. „Asociace děkanů lékařských fakult nesouhlasí s možným plošným vyhlášením pracovní povinnosti pro studenty lékařských fakult, a to především proto, že příprava studentů na výkon lékařského povolání byla jak v tomto, tak v minulém roce závažně narušena. Stejně jako v předchozím období nabízíme, že studenti se podle svých možností dobrovolně zapojí do pomoci nemocnicím v nejpostiženějších oblastech,“ tvrdí předseda asociace a děkan 2. LF UK Vladimír Komárek.

Studenti také nesouhlasí

Podobně se vyjádřili i zástupci studentů. „Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) odmítá další vyhlášení pracovní povinnosti pro studenty vysokých škol. Studenti VŠ jsou připraveni pomáhat na dobrovolné bázi, zavedení pracovní povinnosti významně ovlivní přípravu budoucích zdravotníků. Rada vysokých škol toto stanovisko podporuje,“ tvrdí mediální zástupkyně SK RVŠ Mariana Tesařová.

Zpracoval Rudolf Hruboň