Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth; Foto: Britské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth; Foto: Britské ministerstvo obrany / Wikimedia Commons

Zahraniční

DEFENSE NEWS: Do nové britské letadlové lodi zatéká. Opět

Nejnovější britská letadlová loď Queen Elizabeth byla nucena se vrátit na základnu v Portsmouthu, protože do ní zatéká. Informoval o tom odborný portál Defense News (viz ZDE).

Testování muselo být pozastaveno

Podle portálu námořní testy lodi, která byla pojmenována po královně Alžbětě I., musely být zastaveny, protože voda zaplavila jednu z komor. Jak uvedl zástupce britského ministerstva obrany, ve vnitřním systému plavidla byl údajně „malý problém“. Strategie obrany a bezpečnosti, která byla schválená vládou Spojeného království v roce 2015, předpokládá, že Britské královské námořnictvo získá dvě nové letadlové lodě Queen Elizabeth, které dokáží nést nejmodernější zbraně a 50 letadel F-35. První z nich se na moře vydala v prosinci 2017. Po dvou týdnech však britská média informovala o podobném incidentu: do lodi začala pronikat voda.

Loď má být “důkazem britské moci na moři”

Letadlová loď Queen Elizabeth o výtlaku 65 tisíc tun je dlouhá 280 metrů a může vyvíjet rychlost až 25 uzlů. Pojme až 1,6 tisíc lidí a standardní letecká skupina čítá až 40 letadel a vrtulníků. V prosinci 2017 se na námořní základně Královského námořnictva v Portsmouthu konala ceremonie začlenění nové letadlové lodi HMS Queen Elizabeth do britského loďstva. Královna Alžbeta II. se zúčastnila slavnostního ceremoniálu a vyjádřila tehdy důvěru, že letadlová loď bude důkazem britské moci na moři pro nadcházející desetiletí. Ministr obrany Spojeného království Gavin Williamson dříve uvedl, že “nová letadlová loď je personifikací britského designu a funkčnosti, která je základem úsilí o vytvoření ozbrojených sil, které splňují požadavky budoucnosti.” Loď, jejíž stavba stála tři miliardy liber, by měla v roce 2021 začít plnohodnotnou službu.

Rudolf Hruboň