Foto: Profil Starostů na sociální síti

Foto: Profil Starostů na sociální síti

Domácí

DEBAKL PIRÁTŮ: Vykroužkovali je Starostové

Jedním z debaklů právě proběhlých voleb do Poslanecké sněmovny je neúspěch Pirátů, kteří v rámci koalice se Starosty získali pouhé 4 poslance, zatímco dosud jich měli 22. Důvodem je kroužkování, kterým voliči preferovali kandidáty Starostů.

Zklamání Pirátů

Ve společném volebním štábu Pirátů a starostů vládla smíšená atmosféra. Zatímco Starostové slavili, Piráti byli výsledkem zklamáni. Masivní kroužkování voličů zaskočilo i Starosty. Piráti se podle předsedy Starostů Víta Rakušana prý stali obětí masivní dezinformační kampaně. Na jaře přitom průzkumy předpovídaly této koalici vítězství a Piráti byli ve dvojici tím silnějším. Spojenectví vzniklo v lednu a Piráti tehdy Starosty v preferencích značně převyšovali. Z toho pramenilo i rozdělení míst na kandidátkách v poměru dva Piráti na jednoho zástupce STAN.

Pod Bartošem se kýve křeslo

Mnozí členové Pirátské strany neskrývají z voleb zklamání a poukazují na to, že Piráti na koalici doplatili. Starostové se po jejich zádech dostali k moci a ještě jim to z velké části zaplatili Piráti, protože větší část nákladů předvolební kampaně hradila právě Bartošova strana. Ozývají se hlasy po konci Ivana Bartoše v čele strany. Ten prohlásil, že řádný sjezd Pirátů se bude konat až v lednu, nicméně pokud bude poptávky po jeho odstoupení, je připraven řešit tuto záležitost i dříve. Někteří Piráti dokonce odmítají jeho opětovnou kandidaturu na předsedu strany, jako např. europoslankyně Markéta Gregorová:

Pravice Piráty už nepotřebuje

Předseda Starostů Vít Rakušan sice zatím prohlašuje, že bez Pirátů do vlády s koalicí SPOLU nepůjde, nicméně neúprosné počty říkají, že pravicové strany budou mít ve sněmovně většinu i bez Bartoše a jeho věrných, když budou mít celkem 104 poslanců. To znamená, že bude nyní záležet pouze na dobré vůli Starostů a hlavně stran koalice SPOLU, zda Piráty do vlády vezmou a pokud ano, zda jim dají takové posty, kde budou Piráti moci účinně prosazovat alespoň některé z jejich hlavních programových bodů. Nejbližší dny ukáží, zda se prosadí fér přístup, prezentovaný prozatím Rakušanem a nebo zvítězí tvrdě pragmatický přístup vítězů voleb.

Zpracoval Rudolf Hruboň