Srbský prezident Aleksandar Vučič; Foto: Profil Aleksandara Vučiče na sociální síti

Srbský prezident Aleksandar Vučič; Foto: Profil Aleksandara Vučiče na sociální síti

Zahraniční

DEBAKL EU V SRBSKU: Volby drtivě vyhrála protievropská strana prezidenta Vučiče

Vládnoucí Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandara Vučiče míří k drtivému vítězství v parlamentních volbách v Srbsku. Podle předběžných výsledků zveřejněných nezávislou agenturou CESID získala přes 63 procent hlasů.

Drtivé vítězství

Podle předběžných výsledků vytvořených po sečtení zhruba 60 procent hlasů vede SNS se ziskem 63,5 procenta hlasů, což je o obrovských 22,5% více než v roce 2016. Druhá se umísťuje Socialistická strana Srbska (SPS), která je ve vládě dlouhodobým juniorním partnerem pokrokové strany a mohla by získat až 12% hlasů. Kromě toho tříprocentní práh pro vstup do zákonodárného sněmu překračuje z celkem 21 kandidujících stran už jen pravicově populistický Srbský vlastenecký svaz (SPAS) bývalého hráče vodního póla a starosty jedné z bělehradských městských částí Aleksandara Šapiče. Přízeň jeho uskupení vyjádřilo zatím 3,9 procenta voličů.

Odpor k EU

Srbská společnost je dlouhodobě nastavena extrémně nepřátelsky vůči Evropské unii a zejména k Severoatlantické alianci, která její zemi bombardovala v roce 1999. Srbové tuto mezinárodní nespravedlnost nezapomněli a smířili se s tím, že budou žít skromněji, ale bez diktátu úředníků z Bruselu. Navíc Evropská unie podmiňuje možné členství v EU tím, že Srbsko oficiálně uzná Kosovo, kriminální stát vzniklý násilím za podpory NATO během jugoslávské války v 90. letech minulého století, což přední političtí představitelé vytrvale odmítají. Naposledy to potvrdil prezident Vučič při nedávné návštěvě ministra zahraničí Ruska Sergeje Lavrova v Bělehradě (viz ZDE).

Rudolf Hruboň