Soudce Josef Baxa; Foto: Přemysl Otakar / Wikimedia Commons

Soudce Josef Baxa; Foto: Přemysl Otakar / Wikimedia Commons

Domácí

DCERA SOUDCE BAXY studovala na plzeňských právech za podivných okolností

Dcera soudce Josefa Baxy, který se v současné době zviditelňuje kampaní proti prezidentu Zemanovi, byla přijata v roce 2005 na kontroverzní plzeňská práva za podivných okolností. Informovala o tom některá média již před několika lety (viz např. ZDE, ZDE a ZDE).

Byla přijata, přestože za přijímačky měla 0 bodů

Barbora Baxová, dcera bývalého šéfa Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, při přijímacích zkouškách získala nula bodů, a přesto byla přijata ke studiu. Vyplývá to alespoň z údajů evidovaných v elektronickém informačním systému Západočeské univerzity, konkrétně v kapitole “Přidělení rozhodnutí uchazečům”:

Zdroj: Záznam Barbory Baxové z univerzitního informačního systému plzeňské fakulty

Nestandardní situace?

“Je to zcela nestandardní situace, výsledek s nulou jsem tu ještě neviděl,” reagoval tehdejší rektor Západočeské univerzity Josef Průša, když se s údaji elektronického systému seznámil. Nevěděl ale, zda se jedná o technickou či administrativní chybu systému, nebo o skutečný problém. K informačnímu systému mělo přístup více lidí a nebylo podle něj zřejmé, kdo, jak a zda vůbec do něj mohl zasáhnout.

Baxa protekci odmítl

Bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Baxa popíral jakýkoliv vliv na přijetí dcery ke studiu. “Nikdy jsem samozřejmě nikoho o něco takového nežádal. Bylo by to proti mým zásadám,” tvrdil Baxa. Podobně mluvila i jeho dcera Barbora. “Normálně mi přišla pozvánka k přijímačkám, ty jsem vykonala a poté mi přišlo potvrzení o přijetí na základě přijímacích zkoušek,” popisovala několik let starou situaci.

Rudolf Hruboň