Srbská premiérka Ana Brnabićová; Foto: mediaportal.vojvodina.gov.rs / Wikimedia Commons

Srbská premiérka Ana Brnabićová; Foto: mediaportal.vojvodina.gov.rs / Wikimedia Commons

Zahraniční

OSTUDA: Dav na oslavách Dne státnosti vypískal premiérku Srbska. Kvůli Kosovu.

Během ceremoniálu oslav Dne státnosti ve městě Orašac dav vypískal premiérku Srbska Anu Brnabićovou. Rozhněvaní lidé skandovali, že premiérka Brnabićová a prezident Vučić zradili srbský lid, když se rozhodli vzdát se Kosova. Uvádí se to v článku na slovenském serveru Hlavné Správy (viz ZDE).

“Zrada, zrada! Zradili jste Kosovo!”

Během projevu Brnabićové ji lidé přerušovali, křičeli a pískali. Skandovali “Zrada, zrada!” a “Zradili jste Kosovo!” Podobně reagovali i když premiérka vzpomínala jméno srbského prezidenta Vučiće. Srbská média kritizovala politiku premiérky a předseda hnutí “Naše” Ivan Ivanovič vysvětlil, že premiérku vypískali proto, že Ana Brnabićová a prezident Aleksandar Vučić zradili Srbsko, neboť avizovali, že, jak zdůraznil, se nevzdají Kosova: “Toto je odpověď obyvatel Srbska, kteří nesouhlasí s avizovaným předáním Kosova, nesouhlasí s Brnabićovou a Vučićem”.

Klesající popularita

Srbská média připomněla, že premiérka Ana Brnabićová má v Srbsku stále klesající popularitu. Zaprvé proto, že je otevřeně prozápadně orientovaná a preferuje více spolupráci s EU a USA než s Ruskem. Drtivá většina obyvatel Srbska je však naladěna opačně. Zadruhé proto, že je to první žena – lesbička, která se stala premiérkou Srbska. Srbská média se sarkasmem připomněla, že i v tomto případě drtivá většina obyvatelstva Srbska má opačnou orientaci. Zatřetí proto, že v otázce Kosova má drtivá většina Srbů znovu opačný názor než premiérka.

 

Rudolf Hruboň