Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Magazín

DÁNSKÝ LÉKAŘ VARUJE: Veganská jídla mohou vést k mentální retardaci

Hlavní lékař Allan M. Lund z Rigshospitalet v Kodani varuje, že veganská strava může mít vážné následky, jako je epilepsie a nakonec vývojové poruchy, jak bylo zveřejněno na švédském zpravodajském serveru TV4play.se (viz ZDE).

Nebezpečný trend ve výživě dětí

V Dánsku se nyní diskutuje o vhodnosti rostoucího počtu rodin, které dávají dětem pouze veganskou stravu. Kritici nesouhlasí s vyřazováním všech živočišných produktů ze stravy malých dětí.

Problémem je, že špatná strava, která například vyžaduje přidání vitamínu B12, může mít vážné důsledky pro děti. Výsledkem je, že v Rigshospitalet v Kodani bylo léčeno několik dětí, které jedly pouze veganskou stravu.

Hrozba zdravotních komplikací

“Taková strava může podporovat rozvoj různých mozkových komplikací. Svalová slabost, špatný kontakt a epilepsie. A z dlouhodobého hlediska mentální retardace,” uvedl hlavní lékař Allan M. Lund pro TV4.

Podle Lunda by člověk neměl úplně odstraňovat maso, vejce a mléčné výrobky ze stravy malých dětí bez předchozí konzultace s dietologem. Vývojové poruchy může také způsobit nedostatek výživy.

Rudolf Hruboň