Dánsko-íránská blogerka Jaleh Tavakoli; Foto: repro YouTube

Dánsko-íránská blogerka Jaleh Tavakoli; Foto: repro YouTube

Společnost

DÁNSKO: Úřady chtějí kritičce islámu odebrat dítě v pěstounské péči

Dánská sociální služba pohrozila kritičce islámu, dánsko-íránské blogerce Jaleh Tavakoli, odejmutím dítěte z pěstounské péče proto, že uplatňuje své právo na svobodu projevu. Na šokující případ upozorňuje v článku Gatestone Institut (viz ZDE).

Dítě mají v péči od narození

V březnu tohoto roku sociální služba pohrozila veřejné kritičce islámu, Jaleh Tavakoli, dánsko-íránské blogerce a autorce knihy Veřejná tajemství islámu, že by jí mohla být odebrána z pěstounské péče dcera, kvůli tomu, že sdílela online video o znásilnění a zavraždění dvou mladých skandinávských žen teroristy Islámského státu v Maroku. Jaleh Tavakoli a její manžel mají v pěstounské péči od narození dívku, které je dnes 8 let. Sociální služba je nyní dopisem informovala, že rozhodla o zrušení jejich způsobilosti k pěstounské péči. Dívka jim může být odebrána, protože úřad usoudil, že “nemají nezbytné kvality k tomu, aby mohli pečovat o dítě.”

Ministryně se blogerky zastala

“Toto je nejhorší způsob zneužití moci, jaký jsem kdy viděl,” řekl dánský právník Karoly Németh, který zastupuje Jaleh Tavakoli a jejího manžela. Případ způsobil v Dánsku široké pobouření u politiků napříč celým politickým spektrem. Ministryně pro děti a sociální záležitosti Mai Mercado napsala na Facebook: “Nemám slov. Nemohu zasahovat do konkrétního případu, dokud není vyřešen. Musím říci jasně, že jestliže pravidla způsobují, že se děti v pěstounské péči stávají obětí systému, tak jsem připravena tyto pravidla okamžitě změnit a již jsem byla informována, že bude-li to nutné, může to být provedeno okamžitě.” Zdá se, že po tomto dopisu se Sociální služba pokusila zařadit zpátečku. Její úředníci poslali Jaleh Tavakoli a jejímu manželovi nový dopis, v kterém psali, že “by rádi zdůraznili, že sociální péče neměla v úmyslu omezovat svobodu projevu adoptivním rodinám, protože adoptivní rodiny mají stejnou svobodu vyjadřování, jako všichni ostatní občané Dánska.”

Svoboda projevu v ohrožení

Tento případ stále není uzavřený a Jaleh Tavakoli ještě neobdržela konečnou odpověď, jak to s dívkou v její pěstounské péči dopadne. Na celém případu je šokující, že státní agentura pohrozila odejmutím dítěte z pěstounské rodiny, nikoliv proto, že by existovalo sebemenší podezření ze špatného zacházení s dítětem, ale protože pěstounka uplatňuje své právo na svobodu projevu. Tento případ také bohužel zapadá do stále většího počtu případů potlačování svobodného projevu občanů většiny států Evropské unie, ke kterým dochází v posledních měsících a letech. Pod záminkou “boje proti nenávisti” se do našich životů začínají plíživě vkrádat cenzura a snahy o kriminalizaci svobody slova.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň