Ministryně financí Alena Schillerová; Reprofoto: TV Barrandov

Ministryně financí Alena Schillerová; Reprofoto: TV Barrandov

Domácí

DAŇOVÉ ÚNIKY: Evropská unie umožní Česku spustit daňový systém reverse charge

Členské státy Evropské unie České republice schválily zavedení systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH). Informovala o tom po jednání unijních ministrů financí ministryně Alena Schillerová (za ANO).

Povolení výjimky trvalo 5 let

Členské země spolu s Evropským parlamentem (EP) přijaly pravidla umožňující využívat přenesení daňové povinnosti z prodejce na kupujícího už před rokem. Česko v lednu požádalo o možnost systém spustit a nyní jen čekalo na to, až se státy k žádosti kladně vyjádří. „Je třeba si přiznat, že povolení té dočasné výjimky trvalo pět let a platí do poloviny roku 2022,“ připustila Schillerová, že na zavedení systému nezbývá moc času. Systém je totiž možné uplatňovat pouze do konce června 2022, kdy mají v EU začít platit nová pravidla pro výběr DPH. Legislativní proces v Česku podle ministryně trvá až rok a ještě před jeho zahájením chce Schillerová v polovině listopadu nový princip prodiskutovat se zástupci podniků.

Priorita premiéra Andreje Babiše

Systém za svou prioritu dlouhodobě označuje premiér Andrej Babiš, podle něhož výrazně pomůže zlepšit výběr daní. Česko si prosazení změny v Radě EU vyvzdorovalo trvalým tlakem, když hrozilo blokovat některé daňové úpravy požadované například Francií. Přenesení daňové povinnosti je založeno na tom, že povinnost přiznat DPH se přesouvá z poskytovatele plnění na jeho příjemce, čímž se znemožňují takzvané karuselové podvody. Jde především o podvody v řetězci, kdy dodavatel zboží nebo poskytovatel služby neuhradí daň na výstupu, zatímco konečný příjemce plnění uplatní nárok na odpočet daně na vstupu.

Rudolf Hruboň