Zahájení rekonstrukce v dubnu 2020; Foto: praha.eu

Zahájení rekonstrukce v dubnu 2020; Foto: praha.eu

Domácí

DALŠÍ TUNEL?: Přestavba Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun. Upozornil na to server Lidovky.cz (viz ZDE).

Většina půjde na slepé koleje

Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavbu slepých tramvajových kolejí, které chce magistrát vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů údajných víceprací vzniklých “nepředvídatelnými okolnostmi.” Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru.

Rekonstrukce má být dokončena letos

Největší dopad na cenu rekonstrukce má mít vybudování slepé koleje, na které chce městská odbor majetku z rozpočtu vyčlenit dalších 85 milionů korun. Rekonstrukce části náměstí od Můstku k ústí Vodičkovy začala loni v dubnu a podle původního harmonogramu má být dokončena letos. Pracovníci postupně vyměňují povrchy, má přibýt místa pro pěší. Kácet se budou i některé stromy a sázet nové, ve výsledku jich má být údajně více než nyní. Město výhledově plánuje i rekonstrukci horní části náměstí.

Zpracoval Rudolf Hruboň