Ilustrační foto: Cody Logan / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Cody Logan / Wikimedia Commons

Domácí

DÁLNIČNÍ ZNÁMKY: BIS nepřímo přiznala, že chtěla špehovat řidiče

Bezpečnostní a informační služba (BIS) v pondělí odpoledne zareagovala na informace ohledně zavádění elektronického systému dálničních známek a pořizování snímků projíždějících vozů. Připustila, že by systém snímal celé vozidlo včetně posádky. Uvádí se to v článku na serveru Novinky.cz (viz ZDE).

Údajně pouze v nízké kvalitě

BIS se ale snaží podezření z pokusu o špehování řidičů odbýt tvrzením, že fotografie měly být údajně pouze v nízkém rozlišení, když na svůj Twitterový účet uvedla:

“Bohužel se objevují stále nové dezinformace ke kamerám mýtného systému. Fotografii celého vozu by BIS bývala dostávala vzhledem k tomu, že systém neumí výřez RZ. Kvalita fotografií je natolik nízká, že lze poznat tovární značku nikoliv rozpoznat obličej.”

BIS mluví o dezinformacích. Pak je potvrzuje

Tajná služba ve svých zprávách stále hovoří o dezinformacích. Všechny informace médií o fotografiích aut ale přitom v průběhu dní pod tlakem potvrdila. Služba opírá svůj zájem o data z mýtného systému o zákon o tajných službách, který jí umožňuje dostávat on-line data mimo jiné i z evidence údajů o mýtném. Elektronické dálniční známky by měly začít fungovat od příštího roku a měly by zcela nahradit dosavadní papírové kupony.

Rudolf Hruboň