Německý tank Leopard 2A7; Foto: Matěj Frič / Wikimedia Commons

Německý tank Leopard 2A7; Foto: Matěj Frič / Wikimedia Commons

Zahraniční

DAILY MAIL: Vysláním tanků na Ukrajinu se Evropa může změnit v radioaktivní hřbitov

“Vyslání západních tanků na Ukrajinu je akt velké hlouposti,” uvádí ve svém článku komentátor britského deníku Daily Mail Peter Hitchens (viz ZDE). “Nejsem vojenský expert, ale vím, k čemu tanky jsou, a to není obrana,” dodává Hitchens.

Dodávky zbraní prodlužují válku

“To, co jsme se právě rozhodli udělat, je prodloužit a prohloubit válku. Možná, že nové ukrajinské tanky všechny smetou. Možná zapadnou. Možná se pokusí dobýt Krym. Možná se brzy zúčastní průvodu vítězství na Rudém náměstí. Nevím. Ale pokud přejdou na to, co Rusko považuje za své vlastní území, pak se nedivte ničemu, co se stane,” uvádí v úvodu článku komentátor.

Putina může nahradit někdo horší

“Vladimir Putin je pravděpodobně schopen povolit použití jaderných zbraní na bojišti, pokud bude zahnán do kouta. Ale mohlo to být horší. Pokud bude svržen v půlnočním puči, nenahradí ho nějaký veselý, liberálně smýšlející chlap. Nahradí ho někdo, kdo by mohl vnímat jako pozitivní potěšení stisknout červené tlačítko. Existuje tedy reálná možnost, že by se velká část Evropy mohla proměnit v radioaktivní hřbitov,” zamýšlí se dále Peter Hitchens.

Proč se vměšujeme do této války?

“Ale proč se Británie vměšuje do této záležitosti? Vím, že mnoho voličů v klíčových státech Ameriky nenávidí Rusko. Vím, že někteří neokonzervativní fanatici ve Washingtonu už dlouho touží po demontáži Ruska a zajištění toho, že už nikdy nebude důležitou zemí. Ale jsou nejméně 3000 mil daleko a nebudou osobně ovlivněni jejich vlastní politikou. Naproti tomu my nejsme 3000 mil daleko. A absolutně netuším, jak se díky této strategii stane Británie bezpečnější, šťastnější nebo prosperující. Spíše naopak,” píše dále autor.

Mocnosti musí připravit mír

“Dvě země jsou ve zuřivém sporu, protože jejich hluboké, tvrdé a neměnné zájmy jsou v rozporu. Rozumnou a slušnou politikou jakékoli vnější mocnosti by mělo být dotlačit je k trvalému kompromisu, jako to svět udělal s Francií a Německem po roce 1945. Místo toho posíláme tanky. Je to, jako by hasičský sbor šel zakládat požáry,” uzavírá svůj článek na webu Britského listu Daily Mail jeho komentátor Peter Hitchens.

Redakčně upravil Rudolf Hruboň