Ilustrační foto: Magharebia / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Magharebia / Wikimedia Commons

Zahraniční

DAILY MAIL: V britské laboratoři na vývoj chemických zbraní byly zabity desetitisíce zvířat

Ve vojenských laboratořích střediska na vývoj chemických zbraní v Porton Down ve Velké Británii bylo zabito skoro 50 tisíc zvířat během tajných experimentů. Informuje o tom ve svém článku britský list Daily Mail (viz ZDE).

Barbarské metody

Testy se prováděly pod dozorem britského ministerstva obrany na území vládní laboratoře. Od roku 2010 do roku 2017 se na zvířatech zkoušely experimentální chemické a biologické preparáty, píše The Daily Mail. Na prasata byl montován materiál na nové neprůstřelné vesty a vedle nich byl odpalován explozivní materiál. To zvířata týralo a vedlo k jejich smrti. Předpokládalo se, že zkoušky napomáhaly při vývoji univerzálnější neprůstřelné vesty. Na opicích zase zkoušeli biologické zbraně a na delfínech nervově paralytické plyny.

Ochránci zvířat protestují

Podle názoru britské vlády je tímto způsobem modernizovaná munice nezbytná v takových místech, jako je např. Irák. Ministerstvo obrany tvrdí, že tyto zkoušky údajně pomohly chirurgům a lékařům zachránit životy britských vojáků, kteří byli zraněni v boji. Bojovníci za práva zvířat si myslí, že experimenty nebyly nutné, přičemž množství zabitých zvířat „je alarmující“. „Zvířata trpí a umírají během mnohých experimentů, v tomto případě ale se jedná o mnohem děsivější zkoušky,“ dodal ochránce zvířat Jessamy Korotoga.

Rudolf Hruboň