Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: A1C Jordan Castelan / Wikimedia Commons

Domácí

D1: Americký vojenský konvoj způsobil v ČR dopravní kolaps

Průjezd amerického armádního konvoje, který se v těchto dnech přesouvá přes Českou republiku na cvičení do Maďarska a Rumunska, způsobil podle premiéra Andreje Babiše krizi na dálnici D1. Část konvoje dokončí přesun po rekonstruované D1 až v průběhu večera a noci na pátek.

Pomalý pohyb a poruchy

„Je to krizová situace, kterou řešíme. Musí opustit dálnici a počkají si do noci,” řekl Babiš. „Oni mají stále poruchy, defekty a navíc do nich narazil polský kamion,” uvedl dále. Američtí vojáci měli podle plánu vyrážet od středečních 19 hodin ve 14 proudech v hodinových rozestupech. Ve čtvrtek dopoledne ale ucpali D1, protože konvoj jede po dálnici pomalu, což působí problémy hlavně v opravovaných úsecích ve zúžení.

Armádní diletantství?

Kvůli komplikacím v dopravě muselo několik posledních proudů změnit plány. Jedna část zůstala ve Staré Boleslavi a dvě byly z D1 staženy do areálu Správy silnic a údržby dálnic Bernartice, kde budou čekat do večera. Šest skupin stále jede po českých dálnicích a pět už je na Slovensku. Jedna část konvoje má okolo 18 vozidel. Pakliže jde o bojovou techniku, jede rychlostí 50-60 km/h, pokud jde o lehká vozidla, tak 70-80 km/h. „V závislosti na dopravní situaci budou pak pokračovat v přesunu na Slovensko,” vysvětlila mluvčí generálního štábu Armády ČR Magdaléna Dvořáková.

Přerušení stavebních prací

„Kvůli kolonám ŘSD zastavilo stavební práce u Jihlavy, u Humpolce co nejdřív odstraní omezení, aby byl provoz v každém směru ve dvou pruzích,” doplnil v reakci na neutěšenou dopravní situaci na rekonstruované dálnici ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Rudolf Hruboň