Bývalý ministra zahraničí Cyril Svoboda; Foto: Profil C. Svobody na sociální síti

Bývalý ministra zahraničí Cyril Svoboda; Foto: Profil C. Svobody na sociální síti

Domácí

CYRIL SVOBODA: Některé Zelenského výroky jsou za hranou

Bývalý ministr zahraničích věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) se v rozhovoru pro televizi CNN Prima News ohradil proti některým výrokům ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského. “Neměl by nám diktovat kdy a kam máme jezdit,” uvedl (viz ZDE).

Rozčarování z návštěvy Guterrese

Ruské síly ve čtvrtek ostřelovaly Kyjev. Bylo to v době, kdy ukrajinskou metropoli navštívil generální tajemník OSN António Guterres a bulharský premiér Kiril Petkov. Šéf OSN ještě předtím, než se vydal do Kyjeva, navštívil nejprve Moskvu, kde jednal s ruskými představiteli o vpuštění humanitární pomoci do bojových oblastí na Ukrajině, zejména do obléhaného přístavu Mariupol. Z jeho programu cesty byl ale rozčarován právě Zelenskyj. „Válka je na Ukrajině, v ulicích Moskvy nejsou žádná těla. Bylo by logické jet nejprve na Ukrajinu, podívat se na tamní lidi, na důsledky okupace,“ uvedl rozzuřeně Zelenskyj.

Zelenskyj není “učitelem národů”

Podle Svobody ale ukrajinský prezident nemá co kritizovat. “Zdá se mi, že některá jeho kritická slova, třeba na adresu Německa či generálního tajemníka OSN, jsou za hranou. On není učitelem národů. Generální tajemník moc dobře věděl, proč jede nejdříve do Moskvy a odtud do Kyjeva. Nikoho ani nenapadne, že by byl Guterres podporovatelem Putina,“ řekl Svoboda s tím, že Zelenskyj by tak neměl nikomu diktovat, jak, kdy a kam může jezdit„Prezident Ukrajiny by nám neměl diktovat přesné scénáře, kdy a kam máme jezdit. Jsme svobodný svět, který podporuje Ukrajinu a můžeme volit svou strategii,“ uzavřel Svoboda.

Zpracoval Rudolf Hruboň