Režisér Filip Renč; Foto: Petr Novák, Wikipedia

Režisér Filip Renč; Foto: Petr Novák, Wikipedia

Domácí

ČESKÁ TELEVIZE: Režisér Filip Renč udělal chybu, zaplatíme ji všichni

Díky chybě režiséra Filipa Renče musí Česká televize zaplatit milionové odškodné a uhradit soudní výlohy brněnskému výrobci armádních svítilen či zaměřovačů Armypol. Renč totiž použil jméno firmy bez jejího souhlasu ve svém filmu, navíc v hanlivých souvislostech.

Renč chtěl “zatraktivnit” scénář

Film Krutá nevěra, k němuž napsal scénář publicista Josef Klíma, byl součástí třídílné minisérie Vetřelci a lovci. Filip Renč chtěl však scénář zatraktivnit, proto se rozhodl původní firmu, která měla podle původního námětu vyrábět bezpečnostní kamery, změnit na firmu obchodující se zbraněmi, jež je zapletena do kauz s Pandury i jiných korupčních armádních zakázek a změnit její název na Armypol. Trest, proti němuž se v minulém roce Česká televize odvolala, nyní potvrdil Vrchní soud v Praze. Televize zaplatí milion korun a dalších zhruba 200 tisíc za soudní výlohy.

“Blbá shoda okolností”?

„Je to blbá shoda okolností. Ten název jsem vymyslel, aby to evokovalo armádu a třeba Omnipol. Šlo mi o zvuk toho jména, je náhoda, že z toho má televize problémy,“ řekl Filip Renč serveru s tím, že si to podle něj měla ohlídat sama televize, protože on je prý umělec. „Když někomu vymyslím jméno, tak při schvalovacích procesech musí někdo říct: Takto se to jmenovat nemůže. To režisér neuhlídá,“ dodal Renč. Česká televize se k věci nechce vyjádřit, dokud nedostane rozsudek, uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Rudolf Hruboň