Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Foto: repro Česká televize

Domácí

ČSSD: Ministr zahraničí Petříček rád cestuje za státní peníze

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v posledních měsících vycestoval do mnoha exotických zemí, se kterými má Česká republika omezené či zanedbatelné kontakty. Jak ukázaly některé videozáznamy z jeho cest, kterými se dokonce pochlubil, dobře si tyto cesty soukromě užíval.

Výlety za exotikou

Jen za zhruba poslední měsíc navštívil také Mexiko, Kolumbii, Katar nebo Bahrajn. Zahraničních cest má tak za sebou už padesát, přestože je ve funkci teprve rok. Pozornost na sebe přitom ministr strhl sám, když na sociálních sítích publikoval video, na kterém se s domorodými tanečníky pokouší o tanec s oštěpem v ruce. K dalšímu videu z Etiopie, na kterém je zachycen na běžecké dráze v zeleném triku a černých kraťasech, pak přidal komentář: „Etiopané jsou známými vytrvalci. Já jsem měl s nadmořskou výškou 2 300 m n. m. trochu problém.“

Ozývá se kritika

Zatímco do začátku října, kdy převážnou část Petříčkových cest tvořily Belgie, Slovensko, Polsko nebo třeba USA, si jeho cestování nikdo nevšímal, nyní se Petříčkovy „výlety“ stávají terčem kritiky některých členů vlády. Začal totiž trochu připomínat někdejšího ministra zemědělství Mariana Jurečku, který coby šéf resortu navštívil třeba Tanzanii, Zambii, Ghanu, rovněž Etiopii nebo Čínu. A výsledky z toho nikdo moc neviděl. „Ostatně ani programy návštěv nemá nabité nějakými extra důležitými věcmi,“ uvedl nejmenovaný člen vlády.

Rudolf  Hruboň