Velvyslanectví Ruska v Praze; Foto: Hynek Moravec / Wikimedia Commons

Velvyslanectví Ruska v Praze; Foto: Hynek Moravec / Wikimedia Commons

Zahraniční

ČR ZDRŽUJE JEDNÁNÍ s Ruskem o vzájemných vztazích

Velvyslanci České republiky v Rusku Vítězslavu Pivoňkovi byla na ruském ministerstvu zahraničí v Moskvě předána demarše ruské strany, ve které si Rusko stěžuje na průtahy české strany při jednáních o zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi.

Diplomatický protest

„Českému diplomatu byl dán najevo údiv, že Praha zdržuje konzultace o aktuálních otázkách rusko-českých vztahů na základě Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z 26. srpna 1993,“ stojí v diplomatickém protestu. Text zmiňuje, že se v poslední době atmosféra ve dvoustranných vztazích výrazně zhoršila a nakupilo se mnoho problémů, které nebyly způsobeny ruskou stranou. Ruská strana je připravena k dialogu na toto téma, ale pokračující destruktivní činy českých úřadů vyvolávají vážné pochybnosti o jejich snaze je napravit. Rusko bude podnikat další kroky podle reakce Prahy na tuto demarši,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Praha neodpověděla

Mluvčí ruské diplomacie zhruba před deseti dny oznámila, že Praha dosud neodpověděla na ruský návrh ohledně termínu konzultací o vzájemných vztazích. České ministerstvo zahraničních věcí naopak uvedlo, že prý navrhovalo jako první krok telefonát ministrů zahraničních věcí, kde by byl vymezen formát a obsah konzultací, které by následně vedli náměstci obou ministerstev. Mluvčí úřadu Zuzana Štíchová tvrdí, že tento návrh ruská strana údajně odmítla a její protinávrh je pro Česko problematický. Ruska agentura TASS zmínila, že se vztahy mezi oběma zeměmi zhoršily, když úřady v Praze 6 nechaly odstranit sochu hrdiny Sovětského svazu maršála Ivana Koněva.

Rudolf Hruboň